Zbiór opowiadań o Mikołajku

Cykl o Mikołajku od ponad pięćdziesięciu lat dostarcza rozrywki kolejnym pokoleniom młodych ludzi. Życie tytułowego bohatera, Mikołajka, opisane w formie krótkich, pełnych humoru historyjek podbiło serca milionów czytelników na całym świecie. Przedstawione w humorystyczny sposób sytuacje i problemy, które bohater napotyka na swojej drodze, pozwalają najmłodszym utożsamić się z główną postacią i jej doświadczeniami, a często nieporadny i zakręcony Mikołajek wzbudza w czytelnikach ogromną sympatię.

Pochodzenie Mikołajka

Opowiadanie o Mikołajku autorstwa René Goscinny’ego, zilustrowane przez Jean-Jacques’a Sempégo po raz pierwszy zadebiutowało w 1959 roku na łamach francuskiego dziennika “Sud-Ouest Dimanche”. Pierwotnie seria nie miała posiadać kontynuacji, ale entuzjastyczna reakcja czytelników zachęciła twórców do dalszego pisania i publikacji. W ciągu sześciu lat powstało aż 221 krótkich historyjek, które w latach 60. zostały zebrane i wydane w pięciu książkach. 30 lat po śmierci Goscinny’ego jego córka opublikowała pierwszy cykl nieznanych wcześniej opowiadań – w ciągu pięciu lat pojawiły się łącznie trzy tomy nowych, niepublikowanych przez autora opowiadań. Obecnie cykl o Mikołajku urósł do rangi kultowej serii, a na podstawie opowiadań powstały dwa filmy pełnometrażowe.

Fabuła Mikołajka

Fabuła cyklu o Mikołajku opiera się na codziennym życiu – główny bohater chodzi do szkoły, posiada paczkę kolegów, mieszka z rodzicami, a jego sąsiadem jest pan Blédurt, który nieustannie kłóci się z ojcem Mikołajka. Przyjaciele Mikołajka tworzą bardzo zgraną bandę – gruby Alcest, najgorszy uczeń w klasie Kleofas, prymus klasowy Ananiasz, bogaty Gotfryd i lubiący “dawać w nos” kolegom Euzebiusz – to tylko niektórzy z towarzyszących Mikołajkowi bohaterów. Razem przeżywają niesamowite przygody, zmagają się z trudami szkolnej codzienności, kłócą się, a następnie godzą jeszcze tego samego dnia. Ich zabawy i problemy dorosłym czytelnikom przypomną lata dzieciństwa, a młodszym pokażą, że ich rzeczywistość prawie nie różni się od rzeczywistości opisywanej ponad pięćdziesiąt lat temu.

Zbiór najlepszych opowiadań

Mikołajek. Mama, tata i banda urwisów” to zbiór najpopularniejszych i najzabawniejszych historyjek napisanych przez René Goscinny’ego. Zawiera między innymi opowiadania:

  • “Tata jest konający”
  • “Urodziny Kleofasa”
  • “Bunia”
  • “Nowi sąsiedzi”.

I wiele innych. Pomimo upływu czasu, zawartość książki nadal potrafi rozbawić do łez nawet najbardziej wymagających czytelników. Idealnie nada się też na zapoznanie z cyklem o Mikołajku, a podarowana dziecku może być świetnym sposobem na zachętę do czytania książek. Krótkie formy opowiadań ułatwiają proces czytania, a duża zawartość dialogów sprawia, że podróż przez fabułę jest płynna i nie powoduje u najmłodszych uczucia zmęczenia. Kultowe ilustracje autorstwa Jean-Jacques’a Sempégo dopełniają historyjki, sprawiając, że po skończeniu książki nadal ma się ochotę na więcej. Jest to jedna z pozycji, która gwarantuje niezapomnianą rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. 

 

Related posts